EdynburgEdynburg jest dla szkotów miastem wyjątkowym. Przez wieki był siedzibą szkockich królów. Dzisiaj często nazywany jest najelegantszą stolicą Europy. Ze względu na przywiązanie do sztuki, liczne festiwale oraz bogactwo arcydzieł architektury określano go także, może lekko na wyrost, Atenami Północy. Po II wojnie światowej to piękne miasto było również ważnym ośrodkiem polskiej emigracji.

Nasze zwiedzanie rozpoczniemy nieco inaczej niż większość przyjeżdżających tu licznie turystów. Na południowych przedmieściach, około 20 kilometrów od centrum, pod osłoną łagodnych wzgórz Pentland stoi niezwykła kaplica Rosslyn. Miejsce przedstawione między innymi w słynnym światowym bestsellerze „Kod Leonarda da Vinci”. Trwające ponad 40 lat prace rzeźbiarskie nad dekoracją jej wnętrza w XV w owiewa legenda. Wykonanie najpiękniejszych z 14 kolumn przypisuje się genialnemu czeladnikowi, który kunsztem przewyższył mistrza. Ten z zazdrości go zabił. Jako karę dla mistrza wyrzeźbiono jego głowę w przeciwległym końcu kaplicy, twarzą do kolumny, by musiał już zawsze na nią patrzeć. Podobnych jak ta, lub nawet jeszcze bardziej mrocznych historii, jest w Edynburgu bez liku. Miasto może śmiało pretendować do miana europejskiej stolicy duchów. Wystarczy przejść się słynną królewską milą, czyli dawną główną arterią średniowiecznego miasto. Tuż poniżej stojącego na granitowej skale zamku (Edinburgh Castle) jest historyczne miejsce sądu nad czarownicami. W miejscu gdzie obecnie stoi secesyjna fontanna spalono ponad 300 kobiet, ostatnio 1722r! Nieco dalej natkniemy się na zaułek o wdzięcznej nazwie Brodie’s Court, o którym mowa jest w słynnej powieści Roberta Stevensona „dr Jekyll i Mr Hyde”.

Na wschodnim krańcu Royal Mile znajduje się Pałac Holyroodhouse, obecnie oficjalna szkocka rezydencja Brytyjskiej Królowej Elżbiety II. Te monarsze apartamenty również kryją wiele tajemnic. Np. w pokoju tzw. wieży Jakuba V w 1566r. na oczach królowej Marii Stuart publicznie zasztyletowano jej osobistego sekretarza ( a podobno tez kochanka) Dawida Rizzio.

Nie ulegając zbyt mocno tej mrocznej atmosferze, trzeba wspomnieć, że Edynburg to również centrum sztuki. Kultury, rozrywki i handlu. National Gallery of Scotland szczyci się jednymi z najbogatszych zbiorów malarstwa nowożytnego na wyspach. Przy Princess Street rozdzielającej stare i nowe miasto znajdziemy butiki słynnych europejskich projektantów, tutaj również stoi otwarty 1838 r. Jenners, jeden z najstarszych domów towarowych na świecie. Grzechem byłoby nie spróbować najsłynniejszego krajowego produktu – złotej szkockiej whisky.

Tanie loty oferuje linia lotnicza Wizz Air, bilet lotniczy średnio kosztuje 300 zł, przewoźnik często oferuje promocje i zniżki. Autobusy w Szkocji są kilkakrotnie tańsze niż pociągi. Najtańsze noclegi w hostelach około 20 funtów za osobę. Dwójka ze śniadanie w tradycyjnym Bed and Breakfast około 50 funtów. W hotelach ceny rozpoczynają się od 70 funtów. Przyzwoity obiad dla 2 osób około 15 funtów.